2016 - 2017 Members' Choice Awards Toggle

2017_footloose_photo2

WINNERSNOMINATIONS

 

Award Type Winner Role Show
.
Best Male in a Lead Role (Youth) Gannon Janisch  Prince Eric Disney’s The Little Mermaid Jr.
Best Male in a Supporting Role (Youth) Paul Maack  King Triton Disney’s The Little Mermaid Jr.
Best Male in a Minor Role (Youth) Tim Piper  Grimsby Disney’s The Little Mermaid Jr.
Best Male Ensemble (Youth) Josh Watts  Squawking Seagull Disney’s The Little Mermaid Jr.
.
Best Female in a Lead Role (Youth) Emily Pember Ariel Disney’s The Little Mermaid Jr.
Best Female in a Supporting Role (Youth) Tegan Leong Sebastian Disney’s The Little Mermaid Jr.
Best Female in a Minor Role (Youth) Julia Millward Chef Luis Disney’s The Little Mermaid Jr.
Best Female Ensemble (Youth) Avery Dubenko  Alphie/Oompa Willy Wonka
.
Best Male in a Lead Role (Teen) Edie Garcia-Flores  Ren McCormack Footloose: The Musical
Best Male in a Supporting Role (Teen) Ben Snook  Willard Hewitt Footloose: The Musical
Best Male in a Minor Role (Teen) Carter Sepulveda  Grandpa George Willy Wonka
.
Best Male Ensemble (Teen) Carter Sepulveda  Garvin Footloose: The Musical
Best Female in a Lead Role (Teen) Brianna Pember Ariel Moore Footloose: The Musical
Best Female in a Supporting Role (Teen) Paetra Rottman  Vi Moore Footloose: The Musical
Best Female in a Minor Role (Teen) Rebecca Reynolds  Wendy Jo Footloose: The Musical
Best Female Ensemble (Teen) Lauren DeRosa  Jeter Footloose: The Musical
.
Best Male in a Lead Role (Adult) Scott Lynch Vanya Vanya and Sonia and Masha and Spike
Best Male in a Supporting Role (Adult) Chris Souza Grandpa Jo Willy Wonka
Best Male in a Minor Role (Adult) Joe Hartman Mr. Bucket Willy Wonka
.
Best Female in a Lead Role (Adult) Megan Griffin Ginger Brooks The 1940’s Radio Hour
Best Female in a Supporting Role (Adult) Roberta Vinkhuyzen Cassandra Vanya and Sonia and Masha and Spike
Best Female in a Minor Role (Adult) Carol Harris Zoot Doubleman The 1940’s Radio Hour
.
Gypsy Robe Recipients
 Luna Bobeda Disney’s The Little Mermaid Jr.
 Rob Christopher The 1940’s Radio Hour
 Shalimar McGinnis Footloose: The Musical
 Scott Lynch Vanya and Sonia and Masha and Spike
 Robin Harris & Jennifer Grifall Willy Wonka
Producers Awards
 Janelle Gallagher & Jason Chamberlain Disney’s The Little Mermaid Jr.
Joyce Bedard The 1940’s Radio Hour
 Jarad DeRosa Footloose: The Musical
Bridget Harnett Vanya and Sonia and Masha and Spike
Joyce Bedard Willy Wonka
.
Becky Kaiser Newcomer Award  The Oberlander Family
Rosalie Andrews Tech Award  Roger Traverso
Al Bloom Shining Star Award Adrianne Wilkinson
.
Best Hair & Makeup Paige Wilson, Brianna Pember, Lauren DeRosa Disney’s The Little Mermaid Jr.
Best Set/Scenic Design Colleen Blanchard, Larry Tom, Jason Leong Disney’s The Little Mermaid Jr.
Best Costume Design Alice Gracey Disney’s The Little Mermaid Jr.
Best Choreographer Jyovonne Montosa Footloose: The Musical
Best Music Director Carol Harris The 1940’s Radio Hour
Best Vocal Director Joy Reynolds Footloose: The Musical
Best Director/Assistant Director Alan Chipman Footloose: The Musical
Best Show Tracy Van Gundy & Marianne Snook, Producers Footloose: The Musical

Go Back to 2015 – 2016 AwardsGo Forward to 2017 – 2018 Awards

ShutDown